FLUORMEX (33,19mg + 22,1mg)/g Żel, 50g
- Fluormex żel zawiera fluor w postaci aminofluorków i sodu fluorku, które pomagają w zachowaniu mineralizacji zębów. Żel jest stosowany do kontaktowej fluoryzacji zębów.
FLUORMEX (33,19mg + 22,1mg)/g Żel, 50g
Aminofluoridum, Natrii fluoridum
Fluormex żel zawiera fluor w postaci aminofluorków i sodu fluorku, które pomagają w zachowaniu mineralizacji zębów.
FLUORMEX - Wskazania
Fluormex żel jest stosowany do kontaktowej fluoryzacji zębów: w profilaktyce próchnicy; w przypadkach niedorozwoju twardych tkanek zębów; przy nadwrażliwości szyjek zębowych; w odwapnieniach szkliwa; na wrażliwe powierzchnie zębów startych klamrami, szynami, protezami częściowymi oraz aparatami ortodontycznymi; po korekcie zgryzu urazowego itp. Może być stosowany przez dzieci w wieku powyżej 5 lat i przez dorosłych.
FLUORMEX - Przeciwwskazania
Jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na fluor lub na którąkolwiek substancję pomocniczą leku Fluormex® żel; u dzieci w wieku do 5 lat; jeśli stosuje się inne preparaty o wysokim stężeniu fluorków; nie stosować w rejonach, w których zawartość fluoru w wodzie pitnej przekracza 0,7 mg/l; nie stosować u osób bez próchnicy lub o małym ryzyku próchnicy; nie stosować częściej niż raz na dwa tygodnie i nie więcej niż 10 razy w roku; nie stosować w ciąży i w okresie karmienia piersią.
FLUORMEX - Działania niepożądane
Działania niepożądane mogą wystąpić w przypadku przedawkowania preparatu. Objawami ostrego zatrucia mogą być: nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, ślinotok, łzawienie, osłabienie, bóle głowy, sinica, duszność, tężyczka, skurcze mięśniowe w kończynach – hipokalcemia, spadek ciśnienia i arytmia, migotanie komór – hiperkaliemia, tętno przyspieszone lub niewyczuwalne, kwasica oddechowa i metaboliczna, porażenie oddychania i zatrzymanie akcji serca. Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane nie wymienione w ulotce, należy powiadomić lekarza.
FLUORMEX - Dawkowanie
- W ciągu roku należy stosować jedną serię zabiegów.
- Przez serię zabiegów rozumie się stosowanie żelu 5 do 10 razy co dwa tygodnie, tzn. 1 szczotkowanie co 2 tygodnie przez 10 do 20 tygodni.
FLUORMEX - Sposób użycia
- Około 1 cm wyciśniętego żelu nanosi się na szczoteczkę do zębów i szczotkuje zęby przez 3 minuty.
- Dzieci w wieku poniżej 9 lat muszą być nadzorowane przez dorosłych w trakcie stosowania żelu, aby nie połykały go podczas szczotkowania; powinny lekko przepłukać jamę ustną po zabiegu.
- Wcieranie – około 1 cm wyciśniętego żelu wciera się we wszystkie powierzchnie zębów przy pomocy wacika (w gabinecie stomatologicznym).
- U dzieci w wieku poniżej 9 lat z zaawansowaną próchnicą zaleca się pozostawić niewielkie ilości żelu w bruzdach na powierzchniach zgryzowych zębów.
- Przed rozpoczęciem fluorkowania szkliwa zębów konieczne jest dokładne usunięcie kamienia nazębnego.
- Po zakończeniu zabiegu szczotkowania lub wcierania należy wypluć ślinę.
- Nie płukać jamy ustnej (z wyjątkiem dzieci w wieku poniżej 9 lat, u których wskazane jest lekkie przepłukanie jamy ustnej).
- Nie jeść przynajmniej pół godziny po zabiegu.
FLUORMEX - Interakcja
Nie stosować jednocześnie innego stężonego preparatu fluorkowego. Pasty do zębów (zawartość fluoru do 1500 ppm) oraz płukanki (zawartość fluoru do 250 ppm) do codziennego stosowania mogą być używane razem z lekiem Fluormex żel zgodnie z zaleceniem lub pod nadzorem lekarza.
FLUORMEX -Podmiot odpowiedzialny
CHEMA-ELEKTROMET Spółdzielnia Pracy
Przemysłowa 9
35-105 Rzeszów
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.