• DHEA 25mg x 30 tabletek powlekanych

DHEA 25mg x 30 tabletek powlekanych

 • DHEA Aflofarm to doskonały preparat, który stabilizuje rozchwianą gospodarkę hormonalną. Lek łagodzi objawy menopauzy i andropauzy.
37,99 zł
/ szt.
Dodaj do ulubionych

DHEA 25mg x 30 tabletek powlekanych

Skład

1 tabletka powlekana zawiera

25 mg Prasteronum (prasteronu, dehydroepiandrosteronu).

Substancje pomocnicze

Wapnia wodorofosforan dwuwodny, sorbitol, kwas stearynowy, kroskarmeloza sodowa. Skład otoczki: hypromeloza, makrogol 600, maltodekstryna.

Wskazania

Uzupełnienie niedoborów dehydroepiandrosteronu (DHEA).

Działanie

Dehydroepiandrosteron, substancja czynna leku DHEA Aflofarm, jest hormonem wytwarzanym w nadnerczach i wydzielanym do krwi. Wytwarzanie jest największe w 25. roku życia a następnie stopniowo zmniejsza się wraz z wiekiem (do 20% wartości maksymalnej ok. 70. roku życia). W narządach i tkankach dehydroepiandrosteron ulega przemianom do hormonów płciowych: androgenów u mężczyzn, estrogenów u kobiet.
Stosowanie DHEA Aflofarm ma na celu uzupełnianie niedoborów dehydroepiandrosteronu. Ponieważ w procesie starzenia ilość wytwarzanego w organizmie dehydroepiandrosteronu zmniejsza się, podawanie dodatkowych ilości tego hormonu (uzupełnianie niedoborów) może korzystnie działać na niektóre schorzenia i objawy zależne od podeszłego wieku oraz poprawiać ogólne zadowolenia pacjenta z życia.
Dehydroepiandrosteron dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, ulega w organizmie przemianom do substancji wywierających działanie, a następnie jest wydalany w moczu głównie po przemianie w substancje nieaktywne.

Dawkowanie

1 tabletkę raz na dobę doustnie, rano, podczas posiłku. Maksymalna dawka dobowa zalecana kobietom wynosi 25 mg (1 tabletka raz na dobę), a mężczyznom 50 mg (2 tabletki na dobę).
W przypadku konieczności stosowania dawek większych niż 25 mg u kobiet i 50 mg u mężczyzn (tylko z przepisu lekarza) należy oznaczać stężenie hormonu w surowicy i odpowiednio często wykonywać badania lekarskie.
Efekt działania występuje po kilku tygodniach stosowania.
W przypadku wrażenia, że działanie DHEA Aflofarm jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

Przeciwwskazania

- Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą,
- Rak sutka, jajnika i inne nowotwory estrogenozależne,
- Ciężka niewydolność wątroby i nerek,
- Przerost i rak gruczołu krokowego,
- Rak sutka u mężczyzn i inne nowotwory
- Ciąża i okres karmienia piersią,
- Nie należy stosować u dzieci.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, DHEA Aflofarm może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one występują.
U kobiet działania niepożądane DHEA Aflofarm są wynikiem androgennego wpływu metabolitów hormonu. Działania te występują rzadko i rejestrowane są z reguły u kobiet przyjmujących wysokie dawki DHEA, ok. 50-200 mg/dobę, przez dłuższy okres.

Mogą wówczas wystąpić następujące objawy


Zaburzenia endokrynologiczne:

- hirsutyzm (nadmierne owłosienie typu męskiego)

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej:

- trądzik, świąd skóry, wzrost potliwości
- przetłuszczanie się skóry i włosów
- nasilenie wypadania włosów na głowie

Zaburzenia metabolizmu i odżywiania:

- niekorzystne zmiany składu lipidów krwi (np. spadek stężenia HDL)

Zaburzenia układu rozrodczego i piersi:

- zaburzenia miesiączkowania

W przeprowadzonych badaniach klinicznych z udziałem mężczyzn w wieku średnim i podeszłym, którym podawano DHEA Aflofarm w dawkach dobowych 50-100 mg przez okres 3-6 miesięcy działań niepożądanych nie odnotowano. W szczególności nie stwierdzono negatywnego wpływu DHEA Aflofarm na: poziom antygenu PSA we krwi, objętość prostaty czy utrudnienia w oddawaniu moczu. W badaniach klinicznych stwierdzono, że DHEA Aflofarm w dawkach 25-100 mg/24 h stosowany u kobiet i u mężczyzn przez dłuższy okres (3-12 miesięcy) nie wywołuje zaburzeń czynności wątroby, nerek i tarczycy, nie wpływa na wyniki analiz hematologicznych ani na parametry podstawowych czynności życiowych (tętno, ciśnienie krwi, oddech).
W przypadku przedawkowania skontaktować się z lekarzem.

Ostrzeżenia

Nie wolno stosować leku DHEA Aflofarm jeśli występuje:

 

 • nadwrażliwość na składniki preparatu,
 • rak sutka (piersi), jajnika i inne nowotwory estrogenozależne (których wzrost zależy od żeńskich hormonów płciowych),
 • ciężka niewydolność wątroby i nerek,
 • przerost i rak gruczołu krokowego,
 • rak sutka u mężczyzn i inne nowotwory

  Należy porozumieć się z lekarzem, nawet jeśli powyższe ostrzeżenia dotyczą sytuacji występujących w przeszłości.

  Nie należy stosować DHEA Aflofarm u dzieci, osób poniżej 40. roku życia, kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią. Nie stosować u osób uprawiających wyczynowo sport.

  Nie należy stosować DHEA Aflofarm u pacjentów w trakcie leczenia hormonalnego, np. u kobiet w trakcie hormonalnej terapii zastępczej lub u mężczyzn podczas leczenia preparatami testosteronu.

   

  Interakcje

  Preparat może nasilać działanie środków przeciwzakrzepowych pochodnych kumaryny.
  Stosowanie leku u kobiet w trakcie hormonalnej terapii zastępczej (zapobieganie i leczenie objawów menopauzy) może prowadzić do objawów związanych z nadmiarem estrogenów. Stosowanie leku u mężczyzn podczas leczenia preparatami testosteronu może nasilić efekty androgenne.
  DHEA Aflofarm może osłabiać działanie leków przeciwdrgawkowych (stosowanych w padaczce, np. karbamazepiny, kwasu walproinowego) i psycholeptycznych (stosowanych w psychiatrii, np. pochodnych fenotiazyny, diazepiny i oksazepiny). Blokery kanału wapniowego (leki stosowane w chorobach układu krążenia, np. nitrendypina, diltiazem) i doustne leki hipoglikemizujące (leki stosowane w cukrzycy, np. metformina) zwiększają stężenie dehydroepiandrosteronu w surowicy krwi. Glikokortykosteroidy silnie hamują wytwarzanie dehydroepiandrosteronu w nadnerczach, co powoduje obniżenie stężenia tego hormonu we krwi. Leki zawierające dehydroepiandrosteron mogą osłabiać działanie leków przeciwpsychotycznych (np. chloropromazyny, soli litu) i powodować nawrót zaburzeń psychicznych. Insulina, zarówno wytwarzana w organizmie jak i podawana jako lek, przyspiesza usuwanie DHEA z organizmu i obniża stężenie hormonu we krwi.

  Nie stwierdzono wpływu DHEA Aflofarm na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

  Ważne informacje

  Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

  Podmiot odpowiedzialny

  Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.
  Ul. Partyzancka 133/151
  95-200 Pabianice

 

Opinie użytkowników
Zapytaj o produkt:

Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

E-mail:
To pole jest wymagane do złożenia zamówienia.
Pytanie:
To pole jest wymagane do złożenia zamówienia.
pola oznaczone - To pole jest wymagane do złożenia zamówienia. - są wymagane
Kod producenta: 5909991052119
Parametry techniczne:
Opakowanie:
30 tabl. (2 blist.po 15 szt.)
Lek na receptę:
nie
Postać:
tabl.powl.
Dawka:
0
,
025 g
BLOZ:
8023011
pixel